DÖNEM BAŞKANI RTN.FİKRİ BAYHAN

2430.BÖLGE GUVARNÖRÜ ALTAN ASLAN & NESLİHAN

UR. ROTARY BAŞKANI BARRY RASSİN & ESTHER

DUYURU...

İLHAM KAYNAĞI OLALIM.

 

TOPLANTI BİLGİLERİ

Toplantı Günü : Çarşamba

Toplantı Saati : 12:30

Toplantı Yeri : AKRA BARUT
                             OTEL

GERÇEKLEŞTİRDİKLERİMİZ

BAŞKANDAN MESAJLAR

Başkandan Mesajlar için tıklayınız

FAYDALI LİNKLER

Sevgili Rotaryan Dostlarım,

 “Rotary İnsanlığa Hizmet Eder” sloganıyla başladığımız bu yolda dördüncü ayımızı doldurmak üzereyiz. “Rotary İnsanlığa Hizmet Eder” sloganımızla projelerimize, toplantılara ve değişik etkinliklerimize büyük bir şevk ve heyecanla devam etmekteyiz.

Etkinliklerimizin temasının, gezmek, görmek, ailelerimiz ile kaynaşarak hep birlikte olmaya özen gösterip; birlikte olmanın keyfini yaşayacağımızı belirtmiştim. Sanırım bunu da hep birlikte siz dostlarımız ile başarıyoruz. Kulübümüzün 421 Dönemimizin 9. toplantısını  "Rotary İnsanlığa Hizmet eder  " diyerek İstanbul'da, boğaz turu ile, Boğaz'dan İstanbul'un güzelliklerini, eşlerimiz, çocuklarımız, sevdiklerimiz ile birlikte güzelliğin keyfini hep birlikte yaşayarak yaptık. "Boğaziçi Yalılar Gezisi"nin rehberi sayın Haluk Uluhan ile Eminönün'den başlayan boğaz gezimizde sadece bize ait teknemiz ile, simit-çay keyfi ile İstanbul'un önce Avrupa kıyısında; sonra Anadolu Yakasında ki güzelliklerini gördük. Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi, Türkiye'nin ekonomisine yön veren iş adam-iş kadınlarının yalıları, yine magazin sayfalarında yer alan kişilerin yalılarını, dizilerde yer alan mekânları görmek; bilen kişinin açıklayıcı bilgileri ile yalıların hikâyeleri ile keyifli bir boğaz turu gerçekleştirdik. İstanbul bizlere cömert davranarak güzel havasını göstererek, dostlarımızla İstanbul’un keyfini çıkardık.

Kulübümüze girmek isteyen üye adaylarımız ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Kulübümüzün 10. toplantısında  Dr.Azem Çobaner, “Nasıl Sağlıklı Oluruz” sorusuyla yaptığı sunumda; " Sağlık, bedeni oluşturan yapıların tam bir organizasyon içinde çalışması. Sağlığı sadece fiziksel beden değil, davranış duygu bütünü içerisinde değerlendirmek gerekli. Dünya Sağlık örgütüne göre kısaca sağlık fiziksel ve ruhsal olarak iyilik hali olarak tarif edildiğini, Sağlık gelecek ve geçmişle ilgili her türlü duygu, düşünce, kaygı evrenin realitesine uymayan her türlü korkulardan arınmış özgürlük halidir, sağlıklı olmak için denge halinde olmamız, özellikle zihinsel-duygusal olarak özgür olmamız, bunu başardığımız anda sağlıklı olabileceğimizi belirtmiştir.

Kulübümüzün 11. toplantısını araştırmacı yazar sayın Giray Ercenk'in " Antalya'nın tarihinde, nereden nereye geldi " diyerek; keyifli bir sunumla " Pamphylia ovasının sınırı Pamphylia’nın da sınırı olduğunu belirtti. Pamphylia’nın anlamı her yerden gelenlerin yurdu demek olduğunu belirti.  Antik Çağda Pamphylia'da Olbia, Perge, Sillyon, Aspendos, Side gibi önemli kentler yer alıyordu. Bölgede kurulu bulunan kentleri birbirine ve bölgeyi kuzey, kuzey-batısındaki Pisidia'ya, kuzey doğusundaki Lycaonia'ya ve güney batısındaki Lykia'ya bağlayan antik ve sonraki çağlara ait yol güzergâhlarının belirlenmesi amacıyla yaklaşık 10 yıldan bu yana yürütülen araştırmalarda görüldüğü gibi, genellikle nehir ve ırmakların oluşturduğu vadiler boyunca inşa edilen yollar, sahilden yükseklere çıkıldıkça daha belirgin izler vermekte ve özellikle sert, kayalık zeminlerde varlıklarını hala sürdürmektedirler. Ancak sahil şeridinde yer alan Pamphylia kentleri arasında inşa edilmiş olan yollar, hemen hemen yok olmuş durumdadırlar. Bunun en önemli nedeni, özellikle son yüzyıl içinde iskâna tabi tutulan konar-göçer aşiretlerin toprağa bağlanmalarının sağlanması amacıyla tarla açma ve daha önce yoğun orman örtüsü ile kaplı olan bölgede ormanların tahribi ile meydana gelen erozyondur. Bulunduğumuz coğrafya çok garip ve bilimsel bağlamda da çok önemli bir yer olduğunu belirtmiştir. Araştırmalarında Döşemealtında 40 dan fazla ören yerinin bulunduğunu belirtmiş, kentler kendi kendilerine geliştirmişler, taşı kullanıp ona estetik kazandırarak sanata dönüştürmüşlerdir. Yatacağı evi değil uygarlığa sıçrama yaptıran bir eylem kazandırmıştır.  Side’nin doğu Akdenizin en büyük limanı olduğunu belirtti. Antalya’nın en eski kalıntısının Yat limanına inerken tophanenin altına doğru sağda ve solda dükkânların en eski yerleşim yerinin görülebileceği ve o zamanlar tuz dükkânı olduğunu belirtti. Diğeri de su kemerinin bulunduğu sağdaki evin zemin katında. O yapıların hala mevcut olduğunu belirtti. Perge ve Aspendosta gördüğümüz büyük yapılar Roma döneminde M.Ö.2,3.yy. ait olduğunu"  belirterek Antalya'nın eski tarihini gözler önüne sermeye çalıştı.

Üyelik kriterlerinin temelinde iş ve meslek sahibi olmak ve mesleğinde başarılı olmak yatar. Kulüp üyelerinin farklı iş kollarından olmasının nedeni,  kendi mesleki birikimlerini kullanarak gerçekleştirilen projelerde topluma daha yararlı olmasıdır.  Her Rotaryen kendi işini ve mesleğini topluma bir hizmet fırsatı sayarak, mesleklerinde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmelidir. Bu ay da üyelerimizi daha yakından tanımak mesleğiyle ilgili paylaşımlarda bulunmak üzere, değerli üyelerimizden aynı zaman saymanımız Hüseyin Kaplan'na, Emkar Lojistik Ltd. Şti’ne gidilerek Kulübümüzün 12. toplantısı gerçekleştirilmiştir. Taşımacılık konusunda bilgi alınmıştır.

Ekim ayının bizim ve Türkiye'miz için önemi çok büyük, 29 Ekim 1923 te Cumhuriyet kuruldu. Biz kadınlara toplum içerisinde artık birey olduk, erkeklerle eşitlik sağlandı, yine seçme seçilme hakkı sağlandı, kılık-kıyafette yenilikler yapıldı, din-devlet işleri birbirinden ayrıldı, soyadı Kanunu çıkarıldı, yollar, köprüler, barajlar, demiryolları yapıldı. Geri bir Türkiye'den batıya yüzünü dönmüş bir Türkiye ortaya çıktı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğini Habipler Ortaokulunda kutlayacağız. Çocuklarımız ile Habipler Ortaokulunda birlikte olmayı diliyorum. Yine guvarnör yardımcımız Levent Altınay ile birlikte Dönem Başkanları ile Cumhuriyet Meydanında olacağız.

Üyemiz Evren Deveci'nin bebeği Derin'e rotaryen dostlarımız ve roteş dostlarımız ile " hoş geldin Derin " diyerek ziyaretlerinde bulunduk.

Sevgili Dostlarım,

8 Kasım 2016 Salı günü Bölge Guvarnörümüz Güner İnci bizlerle birlikte olacaktır. Çarşamba günü yapmış

olduğumuz olağan toplantımız Salı günü Lara Rotary Kulübü ile ortaklaşa düzenlenecek olup birlikte olmak dileğiyle.

Rotary İnsanlığa Hizmet Eder.

Rotaryen Sevgi ve Saygılarımla.


F. Şeniz Kalaycı

Antalya Falez Rotary Kulübü

2016-17 Dönem Başkan

Uygulama : www.elitnet.com.tr